11 Aralık 2016 Pazar

Halı Döşeme Temizliği

Halı veya döşeme üzerindeki asit lekeleri derhal seyreltilmeli ve kabartma tozu ve suyla veya soda ile nötralize edilmelidir. Aynı çözümler aynı zamanda lekelerin ayarı da kusmuk devam edecektir. Birisi halı ya da döşeme üzerinde alkollü bir içecek dökerse, alkolün boyalara saldırmak için zamanı kalmayacak şekilde derhal soğuk suyla inceltin. Kırmızı şarap suçlu ise) beyaz şarap ile inceltin, daha sonra soğuk su ile leke temizleyin ve masa tuzu ile örtün. 10 dakika bekleyin, sonra tuzu vakumlayın. Bazı evcil bazı halı veya döşeme kan lekelerini kaldırmak için çamaşır nişastası ve soğuk su macunu kullanıyorlar. Yapıştırıcının kurumasına izin verilir ve ardından fırçalanır. Halıya veya döşeme üzerindeki kan lekelerini soğuk su ile nemlendirin. (Sıcak su lekeleri ayarlar ') Ardından, halı veya döşeme şampuanı uygulayınız ve kuru temizleme sıvısı uygulayarak bu işlemi uygulayınız. Halının üzerine yapışmış olan sakızları çıkarmak için buz küpünü sakızın üzerine bastırın. Sakız sertleşecek ve daha sonra çıkartılacaktır. Herhangi bir son zamandaki sakız izlerini bir leke söktürücü ile tedavi edin. Kahve lekelerini çabucak lekeleyin ve sade suyla seyreltin. Katran noktalarında kuru temizleme sıvısı kullanın, ancak hafifçe uygulayın ve düzenli olarak leke yapın. Halı veya döşeme üzerinde mum balmumu varsa, bir buz torbasını plastik bir torbaya koyun ve balmumuna karşı tutun. Balmumu gevrek olduğunda, mat bir bıçakla uzaklaştırın. Mum mumunu halıdan veya döşemeden çıkarmanın bir başka yolu şöyledir: Mum noktasının üzerine bir kurutma makinesi yerleştirin ve kurutma makinesi eritilmiş mumu emene kadar sıcak bir ütüyle bastırın. Kaşeleyi doymuş hale gelmeyecek şekilde sık sık hareket ettirin. Mum mumu ile etkili olan demir leke lekeci işlemini kullanarak halı ya da döşeme üzerindeki boya kalemini zaman zaman çıkarabilirsiniz; Kuru temizleme sıvısı ile ıslatılmış bir bezle onlara dabbling yapmayı da deneyebilirsiniz. Tereyağ lekelerini ve halı veya döşeme üzerindeki diğer yağlı ev lekelerini mısır unu, kurutulmuş ve öğütülmüş mısır koçanları veya kuru = temizleme sıvısı ile emdirin. Halı veya döşeme üzerinde yağdan arındırılmış yağ lekelerini temizlemek için mümkün olduğunca dökülen gres yırtın ve kuru temizleme sıvısını bir bezle uygulayın. Ya da boya tineri ile ovun, tuz ile kaplayın ve vakum. Başka bir alternatif: Mısır unu serpin, bir gece bırakın ve vakumda bırakın. Halı veya döşeme ile tükenmez mürekkep lekelerini kaldırmak için saç spreyi kullanın. Diğer mürekkep lekeleri üzerine bir bezle uygulanan kuru temizleme sıvısını kullanın. Mürekkep lekeleri ile başa çıkmanın başka bir yolu: Onlara tuz ile serin. Mürekkep emilirken tuzu fırçalayın ve tekrar serpin. Gerekirse tekrarlayın. Halıdan küfü çıkarmaya çalışın.

Halı veya döşeme: Islak lateks boya lekelerini halı veya döşeme üzerine çıkarmak için su ile hafifçe vurun. Islak yağ bazlı boya lekelerini gidermek için terebentin ile dokundurun, ardından terebentini mısır unu ile emdirin. Her iki durumda da kuru temizleme sıvısı veya şampuan uygulaması yapın. Çamur lekelerinin kurumasına izin verin, kir ve vakumu gevşetmek için yumuşak bir şekilde fırçalayın. Evcil hayvanlarda halı veya döşeme üzerinde kaza varsa, lekeleri suyla yıkayın, ardından soda ile temizleyin. Beyaz sirke ve sudan eşit miktarda bir karışım da etkindir. Nemli bir süngerle silinerek hayvan saçlarını mobilyadan çıkarın. Scotch bandı parçalarına dokunmak da iyi işliyor. Kurum lekelerini cömertçe tuz ile serpiştirerek, tuzun birkaç dakika kalmasını sağlayarak ve tuz ve is kurutulmasını sağlayarak kurutabilirsiniz. Vinil döşemeyi temizlemenin en iyi yolu, nemli bir bezin üzerine kabartma tozu ile yıkanarak bulaşık yıkama sabunu ile hafifçe yıkanmasıdır. Asla yağ kullanmayın; Sadece döşemeyi sertleştirecek. Halınızın süpürgesi tiftik, ip ve diğer küçük pislikleri özlerse, fırçaları hafifçe nemlendirin. Halı kokuları, vakumlu hale getirmeden önce halıya pudra püskürterek veya aynı şeyi 1 fincan boraks ile 2 fincan mısır unu ile karıştırarak ortadan kaldırılabilir. (Son karışım vakumlamadan önce bir saat bekletin.)

Halıların Tamiri: Kumaş yumuşatıcı çamaşırlarınızdan statik yapışmayı alırken, halının statik "şokunu" kaldırabilir. Halıya hafifçe 5 kısım su ve 1 kısım sıvı yumuşatıcı karışımı ile püskürtün ve metalik nesnelere dokunduğunuzda şoklar hakkında endişelenmeniz gerekmez. Halılarda ağır mobilyalarla oluşan çukurlukları yükseltmek için onları çalkalamaya çalışın. Halıya erişmek için buhara yakın bir demir tutun, ancak ütünün elyaflara dokunmasına izin vermeyin, özellikle sentetik olduklarında eriyebilirler. Elyafları bir madeni para veya kaşık kenarıyla sera paketi ile kaldırın. Aşınan alanları değiştirmek için bazen onları döndürürseniz veya trafik modellerini değiştirmek için mobilyaları yeniden düzenlerseniz kilim daha uzun sürecektir. Bir halı ipliği gevşediğinde yığınla aynı seviyeye getirin. Çekip çıkarmaya çalışırsanız halının bir kısmını çözmenin riski olan iplik. Halıda büyük bir yanık alanı onarmak için, hasar gören alanı kesin ve aynı boyut ve şekle sahip bir yama kullanın. Yeni parçayı çift yüzlü halı bandı ve lateks yapıştırıcıyla sabitleyin. Mobilya ile halı yanıklarını gizlemenize gerek yok. Yanık destek altına girmezse, kömürleşmiş parçayı tırnak makası ile kesip bırakın. Bununla birlikte, bir halı yanması desteğe uzanırsa, kömürleşmiş elyafları kesip açılıştaki beyaz tutkal koyun. Ardından, bir hurda ya da halıın göze çarpmayan bir bölümünden lifleri ayırın (belki bir dolapta). Tutkal yapışkan hale geldiğinde, lifleri yerine oturtun. Küçük alan kilimlerinin altından kaymasını önlemek için, köşelerin altına iki yüzlü halı bantı şeritleri takın. At kuyruğunun kazıkları düzleşti mi? Hafif bir bambu avlusu rake ile yükseltebilirsiniz. Sıyırma işlemleriniz halı veya döşeme rengini değiştirirse, sanatçıların akrilik boya ile küçük yerlere dokunmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, keçe işaretleyicisini veya uygun rengin kalıcı bir mürekkep markörünü deneyin - yavaşça geçin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder