11 Aralık 2016 Pazar

Genel Temizlik Fikirleri

Sirke içindeki asit, küf oluşabileceği alanlar için onu iyi bir koruyucu yıkama yapar. Sarımsı bir küvette renk değişikliğini gidermek için tüpü bir tuz ve terebentin solüsyonuyla ovun. Doğru bileşim temizleme solüsyonlarını karıştırmaya çalışırken tahmin etmeniz gerekmediğinden, bir kova içinde pint, quart ve galon düzeylerini açıkça işaretlemek için kırmızı tırnak cilası kullanın. Toz ve diğer enkaz sık sık erişilemeyen köşelerde, örneğin büyük cihazların arkasında toplanır, ancak bir kıvrım ile bu köşelere kolayca girebilirsiniz. Sonunu bir çorap ile örterek, lastik bantlarla sabitlenmiş olarak veya zımba ya da lastik bantlarla kene çubuğunun sonuna küçük bir sünger bağlayarak bir "demirciyi" ölçün. Diş macunu ile etkilenen alanları parlatarak camdaki küçük çizikleri ortadan kaldırabilirsiniz. Taşınabilir bir üfleme makinesi, ahşap yüzeylere damlayan mumu yumuşatabilir. Balmumu bir kağıt havlu ile silin ve ardından alanı sirke ve su karışımı ile durulayın. Iyice kurulayın. Süngerlerden eski kokuları bulaşık makinesinde yıkayarak veya bir gece boyunca bir kasede ağartarak ve ertesi sabah onları durulayarak alabilirsiniz. Dizeleri takarak ve cepleri paçavra, cila, fırça ve diğer hafif malzemelerle doldurarak bölme ayakkabı torbasından etkili bir temizlik önlüğü hazırlayın. Eski diş fırçaları, saç boyası aplikatörleri olarak veya gümüş, tarak ve daktilo tuşları için temizleme fırçaları olarak iyi kullanılabilir.

Radyatörünüzü temizlemek için, radyatörün arkasına nemli bir bez asın, sonra radyatörü saç kurutma makinesi ile havaya uçurarak nemli bezin üzerine gizli kir ve toz koyun. Bir otomobil kar fırçası, bir buzdolabı altında temizlik için mükemmeldir. Eski tozlar çok hızlı kirlendiğinden yeni toz elbiseleri almaktan bıktıysanız paspasınızı eski bir naylon çorabı ile örtün. Çoraplar kirlendiğinde atın ve yerine koyun. Sıvının büyük kısmı tüketildiğinden sprey şişesinin emme tüpü sıvıya ulaşmazsa, sıvı seviyesi tüpün ucunu kaplayacak kadar yükselinceye kadar mermerleri veya çakılları şişeye bırakın.
Toz alma: Hızlı bir şekilde flaş fırında toz yapmak ister misiniz? Eski eski pamuklu eldiven veya çorapları mobilya cilasıyla nemlendirin, onları elinize geçirin ve ardından iki elinizle tozu kaydırın. Aşınmış pamuk ter çorabı, özellikle havlu astarlı olanlar mükemmel toz tutma elbiseleri üretirler. Kimyasal olarak tozu "çeken" toz bezleri almak yerine, tülbentinden kendi tozunu yapın. Bezi 2 su bardağı su ve 1/4 su bardağı limon yağı içeren bir solüsyona batırın ve kullanmadan önce kurumasına izin verin. Boya fırçaları, küçük veya ulaşılması zor alanlar için mükemmel toplayıcılar yapar. Onları kapı pabuçları boyunca, pencerelerin çevresinde ve toz bezlerinin sığmayacağı köşelere fırlatın. Kıvrımlı veya pilili lamba tonlarını tozlarken narin kumaşın zarar görmesini veya zarar görmesini önlemek için eski bir tıraş fırçasını veya bir bebeğin saç fırçasını kullanın. Kıllar yumuşak ve etkilidir.

Vakumlama: Sιkιştιrιlan bir elektrikli süpürge hortumunun açιkmasι için düz bir tel askι kullanιn. Askının ucuna küçük bir kanca bırakın ve ileri geri manevra yapın; Sonra, hortumun üzerinde bir bozuk para bırakarak pisliğin olup olmadığını kontrol edin. Madeni para diğer ucu sarmalarsa tekrar vakum yapmaya hazırsınız demektir. Aksi takdirde, askıyı biraz daha manevra etmeniz gerekecek. Elektrikli süpürge hortumunun açılmasının bir diğer yolu, sıradan bir bahçe hortumunu sokmaktır. Vakum kablosunun ihtiyaç duyduğunuz kadar uzatmadığını keşfetmek rahatsız edici. Diğer duvar prizi (genellikle mobilyaların arkasında bulunur) aramak zorunda kalmamak yerine, süpürgeninizin mevcut kablosuna bir uzatma ekleyin. Bir toz bulutunun oluşmasını önlemek için elektrikli süpürge torbasını büyük bir plastik çöp torbasına boşaltın; İçindeki tozu boşaltıp torbanın ağzını kapatın. Elektrikli süpürge torbalarının yaklaşık üçte ikisi dolu olduğunda boşaltmak en iyisidir; Bir torba emme gücünü azaltır. Yırtıkların üzerine yırtık yamaları basarak, yırtılmış bir tekrar kullanılabilir elektrikli süpürge torbasını değiştirin. Moplardan ve süpürgelerin tozunu ve tüysüzlüğünü vakum hortumu altına tutarak vakumlayabilirsiniz.

Mobilya: Solak çay, vernikli mobilyalar için iyi bir temizlik maddesi üretmektedir. Mobilya mumlarken, kül tablalarının iç kısımlarını da mumlayın. Bu onları temizlemeyi kolaylaştırır. Bitmiş ahşabın üzerindeki çizikler üzerine ceviz veya konserve eti ovun; Yağ genellikle onları gizler. Sıvı ayakkabı cilası genellikle çizikleri de kapsar.

Mobilya parlatma işlemi sırasında parmak izi bırakmaktan kaçınmak için pamuklu eldivenler giyin. Mobilya parlatma işleminden sonra, küçük bir mısır nişastası üzerine serpip yüksek parlaklığa sürtün. Mısır nişastası yağ emer ve parlak, parmak izi bırakmayan bir yüzey bırakır. Yapıştır mobilya mum veya yağ mobilya lehçe kamuflaj küçük mobilya çizikler olacaktır. Doğal ahşap veya antika yüzeylerdeki çizikleri gidermek için, eşit miktarda terebentin ve haşlanmış keten tohumu yağı ile cila yapın. Temiz, yumuşak ve nemli bir bezle uygulayın. Bir maçla yapılan çizikler, bir limon küpüyle ovularak alınabilir.

Resimler: Resimli camı temizlerken camı dikkatli bir şekilde tozlayın ve gözlük camlarını temizlemek için satılan dokularla parlatın. Sıvı temizleyicilerden kaçının çünkü camın kenarının altına sızabilir ve fotoğrafı veya resmi bozabilirler. Sıvı temizleyiciler kullanırsanız, bunları bir bez üzerine asla doğrudan camın üzerine sürmeden uygulayın. Zedelenmiş bir çatı çerçevesinin tekrar parıltılı olmasını sağlamak için, terebentin ile nemli bir bezle silin. Ahşap çerçevesini parlatırken bir görüntüye veya boyaya zarar vermemek için cilayı çerçeve yerine değil de bir bez üzerine püskürtün ve ardından çerçeveye dikkatlice uygulayın. Derin şekilde oyulmuş resim çerçevelerini temizlemek için temiz, kuru, plastik bir sıkıştırma şişesi kullanın, küçük boşluklardan gelen tozları üflemek için küçük bir körük gibi şişeyi pompalayın.

Bagaj: Bavulunuzda siyah çizik izleri var mı? Limon özlü süpürürler. Renkli deri bagajları hafif sabun köpükleri ve nemli bir sünger veya yumuşak-şekerleme bezi ile temizleyin. Normal deri bagajları temizlemenin en iyi yolu, bir seferde küçük bir alan olan birkaç damla bebek şampuanı ile ovmak için yumuşak, temiz bir bez kullanmaktır. Tüm yüzeyler kaplanıncaya kadar tekrarlayın. Bagajları doğal bir parlaklığa havlu tutmak için aynı bez kullanın.

Kitaplar ve Kayıtlar: Vinyl ve taklit deri kaplı kitapların yeni gibi görünmesini sağlamak için periyodik olarak yumuşak bir deterjanla yıkayın ve daha sonra hafif bir petrol jöle veya vinil kaplama ile işlemden geçirin. Pikapta hafif kirli kayıtların temizlenmesi kolaydır. Bir kayıt üzerine nazikçe temiz bir toz bezi tutun ve diskin bezin altında en az 3 tur döndürmesini bekleyin. Kanallarla temizleyeceksin, aralarında değil, rekora zarar vermeyeceksin. Deri ciltli kitapları periyodik olarak hafif bir yağ ile işleyin, böylece deri kurumaz ve çatlamaz. Kitap rafların önüne yerleştirilirse, hava dolaşıma girebilir ve küfür oluşmasını önleyecektir. Kitapları doğrudan güneş ışığından koruyun, çünkü ciltlerin solmasına ve bozulmasına neden olabilir. Kitaplardan yağ lekelerini çıkarmak için, etkilenen alanları yumuşak, beyaz ekmek kırıntıları ile ovun. Nemli kitap sayfalarını nem emene kadar talk pudrası ya da mısır nişastası ile serpiştirin, sonra tozu çalkalayın ya da fırçalayın.

Eşyalar ve Sanat Nesneleri: Zedelenmiş gümüşü temizlemek için öğeleri bir cam tabaka yerleştirin, bir parça alüminyum folyo ekleyin ve 1 çorba kaşığı kabartma tozu ile karıştırılmış sıcak suyun bir bölümü ile örtün. Folyo ile gümüş arasındaki reaksiyon, herhangi bir kararmayı giderir. Bununla birlikte, yükseltilmiş tasarımlarda bu işlemi kullanmayın. Heykelin karanlık aksanlarını kaybedeceksin. Gümüşü temizlemenin kolay bir yolu sıradan porsuk soda ile yapılır. 3 kısım sodadan 1 kısım suya yapıştırın. Yumuşak bir bez kullanarak macunu gümüş yüzeye nazikçe ovun. Kireç hızla yok olacak. Durulamadan sonra, parlatmak için gümüşü yumuşak bir bezle tutun. Parlaklığı kurutulmuş bir zümrüt ya da yeşim taşına dönüştürmek için, bir kürdan zeytinyağına daldırın ve hafifçe taş yüzeyinin üzerine ovun. (Taşı koyulaştırabileceğinden, parça yeniden satılmıyorsa bu yöntemi kullanın.) Altın temizlemek için ucuz bir yol, bir çay kaşığı sigara külünü karıştırıp bir macun oluşturmak için yeterli miktarda suyu karıştırmaktır. Altınları yumuşak bir bezle yıkayın, durulayın ve bir güderi ile kuru tutun evin içinden kimse sigara içmiyorsa sigara küllüğü yerine pudra yağı kullanın.Farklı nesneleri daima ışığın kendisine ulaşabileceği yerde saklayın çünkü karanlık sarı renkte sarıya dönüşür Sararan fildişi bir nesneyi temizleyin, limonu yarıya kesin, tuza batırın ve fildişi yüzeyi üzerine sürtün.Yüzey kuru olduğunda nemli bir bezle silin ve daha sonra parlak kaplamayla kurumaya bırakın. İnatçı lekeleri çıkarın Fildişi veya plastik piyano tuşlarından kaba bir bezle fırında koyulaştırılmış nemli bir bezle soda'nın tuşların arasına düşmesine izin vermeyin. Anahtarları başka bir bezle silin ve kuru tutun Abajurlar yapışkanla çerçevelerine sabitlenir - Temizlenmiş Abajurlar çerçevelerine yapıştırılmadığında, küvette ılık su ve sprey hortumuyla yıkayın. Çerçeveleri yıkadıktan sonra çabucak kurutun.

Paslanmaz Bir elektrikli fan veya saç kurutma makinesi kurutma işlemini hızlandırabilir. Bir telefonunuzu temiz tutmak ve germfree olabilmesi için, alkolle ıslanmış bir kağıt havluyla ovın. Kırılgan nesneleri kırılmadan yıkamak için lavabonun tepsisine koyun ve öncelikle pencere temizleyicisi veya köpük banyosu temizleyicisi ile su ile püskürtün. Havluyla havlu bırakın. Knickknacks'leri tozdan çok daha hızlı yıkayabilirsiniz. Sıvı bir deterjan dokunuşu içeren suyla yıkayın, durulayın ve havluyu boşaltın. Her çatlakın kuru olduğundan emin olmak istiyorsan, bir saç kurutma makinesi kullanın. Bir zımpara bezi veya çelik yün birkaç damla terebentin veya kerosen ile nemlendirilerek ovuşturarak pas demir izlerini kaldırın. Bir avizeyi temizlemeden yıkamak mümkündür; İşte böyle. Bir bardakta, 1 kısım denatüre alkol ve 3 kısım su içeren bir çözelti karıştırın. Avizenin altındaki zemini veya masayı gazete veya plastik ile örtün ve demirbaşların kolyelerine erişebilmeniz için bir merdiven hazırlayın. Bazen kristalleri camın içine birkaç dakika batırın, onları ileri geri sallayın ve daha sonra hava kurumasına bırakın. Eski sigara veya puro dumandan kurtulmak için, bir gece oda sirkesi veya amonyak yemeği bırakın. Ayrıca, havluyu seyreltilmiş sirke ile nemlendirip odaya daldırmaya yardımcı olur. Kül tablalarını bir çorba kaşığı kabartma tozu solüsyonu ile bir kuart suya yıkayarak temizleyin ve tatlandırın. Mum mumu bir masa veya bez üzerine damlatılmışsa, kırılıncaya kadar balmumuna bir buz küpü tutun ve bıçakla veya tırnağınızla sıkarak çıkarın. Gümüş şamdanlar mum damlaları birikirse, bunları dondurucuya yerleştirin; Balmumu donduğunda, kabuğu soyabilirsiniz. Bir bakır / pirinç / bronz temizleyici yapmak için, 1 çorba kaşığı masa tuzu ve 1 çorba kaşığı unu karıştırın. Karıştırmaya devam edin, 1 yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin. Elde edilen macunu nemli bir bez veya süngerle uygulayın, hafifçe ovun, sonra durulayın ve kurutun. Bazen biraz zedelenmiş bir alüminyum yüzey buruşmuş alüminyum folyo ile sürülerek temizlenebilir. Bacasını temizlemek için neden bacadan para süpürüyor? Bu şekilde kendiniz yapın. Damperini açın ve kalemi hurda kereste ile veya maskeleme bandıyla emniyetli bir damla bezle kapatın. Baca düz bir şekilde duruyorsa, çuval bezi torba üzerine yağlı kağıt ve 2 tuğla doldurun ve daha sonra uzun bir ipe sabitleyin. Çatıya çıkın ve çamuru bütün kurumları çıkarmak için bacanın iç kısmına 5 veya 6 kez kaydırın. Baca bükülmüşse, çuval bezi yerine bir ipin ucuna 2 ayaklık lastik zincir veya başka ağır zincir kullanın. Halat 5 veya 6 kat arttırırken zinciri bacanın kenarlarına yaslayın. Şömine cihazınızı en verimli şekilde kullanmak için yılda bir kez kullanın. Bacağınızı temizledikten sonra kurumuş olup olmadığını görmek için tozun çökelmesi için bir saat kadar bekleyin ve baca incelemek için büyük bir el ayna ve flaş kullanın. Şömine duman lekeleri, 1 galon su ile karıştırılan 1/2 kap trisodyum fosfat (TSP) ile yıkanarak alınabilir. (Ellerinizi korumak için eldivenler giyin.) Şömine duman lekelerini, bir sanat tutkalını kullanarak temizleyerek veya bir tartar ve su kremi uygulayarak kaldırabilirsiniz; Macun kururken lekelerle birlikte fırçalayınca.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder